20.5.2003

Eläinjärjestöt vaativat kissa- ja koiraturkisten kieltämistä

TIEDOTE

Eläinsuojeluliitto Animalia, Helsingin eläinsuojeluyhdistys, Suomen Eläinsuojeluyhdistys SEY, Suomen Kennelliitto ja Suomen Kissaliitto vaativat Suomea kieltämään kissa- ja koiraturkisten maahantuonnin ja myynnin.

Yli kaksi miljoonaa kissaa ja koiraa tapetaan turkin takia joka vuosi erittäin julmasti, esimerkiksi hirttämällä, hukuttamalla, hakkaamalla, puukottamalla tai nylkemällä elävänä. Valtaosa kissa- ja koiraturkiksista tuotetaan Kaukoidän maissa. Suomen nykyinen lainsäädäntö ei estä kasvattamasta kissoja tai koiria turkiksiksi. Tämän takia eläinsuojelujärjestöt vaativat, että lainsäädännössä kielletään myös kissojen ja koirien kasvattaminen turkiksiksi.

Kansallinen lainsäädäntö ainoa tie

Yhdysvallat kielsi kolme vuotta sitten kissa- ja koiraturkisten maahantuonnin. EU ei pysty kieltämään maahantuontia, vaan asia on kansallisen lainsäädännön varassa. Muissa Pohjoismaissa kissa- ja koiraturkisten kielto on valmisteilla. EU-maista Italia on jo ehtinyt kieltää ne. Kirjelmän allekirjoittaneiden järjestöjen mielestä Suomen tulee edetä vähintään muiden Pohjoismaiden tahdissa ja muuttaa omaa kansallista lainsäädäntöään siten, että kissa- ja koiraturkisten maahantuonti kielletään.

Pääosa tuotannosta Aasiassa


Yli kaksi miljoonaa kissaa ja koiraa tapetaan joka vuosi erittäin julmasti turkin takia. Eläimet tapetaan esimerkiksi hirttämällä, hukuttamalla, hakkaamalla, puukottamalla tai nylkemällä elävänä. Valtaosa kissa- ja koiraturkiksista tuotetaan niissä Aasian maissa, joissa myös syödään kissan ja koiran lihaa (esimerkiksi Kiinassa ja Koreassa). Sikäläisen uskomuksen mukaan eläinten kiduttaminen ja elävänä nylkeminen parantaa turkin laatua ja lihan terveydellisiä vaikutuksia.

Myös kasvattaminen ja turkisten myynti kiellettävä

Koska Suomen nykyinen lainsäädäntö ei estä kasvattamasta kissoja tai koiria turkiksiksi, tulee lainsäädäntöä muuttaa myös tältä osin siten, että yksiselitteisesti kielletään sekä kissojen ja koirien kasvattaminen turkiksiksi että niiden turkisten myynti.


 


Palaa otsikoihin