SEY - Etusivulle
SEY Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liitto
Tulosta sivu

Opettajalle

Tänä vuonna Suomen Eläinsuojeluyhdistys viettää Eläinten viikkoa teemalla "Kaikki hyvin? SEY:n eläinsuojeluvalvoja auttaa". Teemalla halutaan kertoa SEY:n eläinsuojeluvalvojien ja -neuvojien toiminnasta ja heidän merkittävästä työpanoksestaan hyvän eläintenpidon turvaamiseksi Suomessa. Tilastot kertovat, että kaksi kolmasosaa kaikista eläinsuojelutarkastuksista on SEY:n valvojien tekemiä.

SEY on ylpeä valvojiensa työstä. Toivomme, että valvojien toiminta tulisi entistä tunnetummaksi, niin että epäillyistä epäkohdista eläinten oloissa ilmoitettaisiin ajoissa — mieluummin liian aikaisin kuin liian myöhään.

SEY:n valvojiin voi aina ottaa yhteyttä, jos epäilee, että eläimen kohtelussa tai hoidossa on toivomisen varaa. SEY:n valvojan käynti ei ole syytös eikä siitä ole tarpeen loukkaantua saatikka suuttua. Tarkoitus on vain varmistaa, että eläimillä on kaikki hyvin, ja neuvoa entistä parempaan eläintenpitoon. Vakavammissa tapauksissa valvojat siirtävät jatkotoimet eläinsuojeluviranomaisille.

Valvojien lisäksi SEY:llä on toistakymmentä eläinsuojeluneuvojaa. He toimivat muuten samalla tavalla kuin valvojat, mutta he eivät tee tarkastuskäyntejä. Myös heihin voi ottaa yhteyttä, jos haluaa tietoa eläinsuojeluasioista. Valvojien ja neuvojien yhteystiedot ovat saatavissa SEY:n kotisivuilta www.sey.fi, SEY:n toimistosta Helsingistä tai puhelinluettelosta.

Kutsu valvoja tai neuvoja kouluun

SEY:n eläinsuojeluvalvojat ja -neuvojat ovat saaneet maa- ja metsätalousministeriön hyväksymän koulutuksen. Vapaaehtoistyöstään he eivät saa palkkaa; vain kulut korvataan. Valvojien ja neuvojien tärkein toimintamuoto on neuvonta ja valistuksen jakaminen. Heitä voi myös pyytää kouluun kertomaan eläinsuojelusta.

Eläinten viikon kouluaineistoon kuuluu neljä tekstiä, joissa kerrotaan sekä vapaaehtoisesta että virallisesta eläinsuojeluvalvonnasta. Tekstit on muokattu Eläinten ystävä -lehdessä 3/2003 julkaistuista artikkeleista. Teksteihin liittyviä tai muuten eläinsuojeluasioita käsitteleviä tehtäviä on kaikille luokka-asteille. Lisäksi aineistoon kuuluu päivänavaus ja pieni näytelmä. Toivottavasti aineisto on teille käyttökelpoinen ja oppilaat saavat siitä tietoa ja ajateltavaa. Kouluaineiston on koonnut luokanopettaja, KM Marika Salin.


Hyvää Eläinten viikkoa!
Suomen Eläinsuojeluyhdistys SEY