SEY - Etusivulle
SEY Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liitto
Tulosta sivu

SEYn lausunnot

18.8.2006

Lausunto EU:n suorien tukien täydentävät ehdot: Viljelijäopas

Lausunto EU:n suorien tukien täydentävät ehdot: Viljelijäopas ”Eläinten merkintä ja rekisteröinti, kasvinsuojeluaineet, rehut, elintarvikkeet, eläintaudeista ilmoittaminen ja eläinten hyvinvointi”

Pyydettynä lausuntona Suomen Eläinsuojeluyhdistys ry (SEY) esittää seuraavaa:

Lausunnossaan SEY kiinnittää huomiota lähinnä eläinten hyvinvointiin liittyviin kohtiin.
    
Yleistä

SEY pitää hyvänä sitä, että täydentävien ehtojen piiriin tulevat uutena osiona eläinten hyvinvointiin liittyvät lakisääteiset hoitovaatimukset.

SEY esittää, että vaikka tuotantoeläinten hoito ja niiden pito-olosuhteiden tulee vastata vähintään eläinsuojelulainsäädännön vähimmäisvaatimuksia, oppaassa otettaisiin lisäksi huomioon ns. eläinten "viisi vapautta":

1. Vapaus janosta ja nälästä: (esim. eläimen saatavilla pitää olla raikasta vettä ja ravitsemuksellisesti sopivaa ravintoa, jotta se voi pysyä elinvoimaisena ja terveenä.

2. Vapaus epämukavuudesta: (esim. eläimellä on oltava sille sopiva elinympäristö, johon kuuluu asianmukainen eläinsuoja ja miellyttävä lepopaikka.
3. Vapaus kivusta, loukkaantumisista ja sairauksista (esim. huolehditaan sairauksien ennaltaehkäisystä, nopeasta tunnistamisesta ja hoidosta.
4. Vapaus toteuttaa normaaleja käyttäytymismalleja (esim. eläimellä pitää olla riittävästi tilaa, virikkeellinen ympäristö ja oman lajinsa seuraa.
5. Vapaus pelosta ja ahdistuksesta (esim. on varmistettava, että eläimen ulkoiset olosuhteet ehkäisevät henkistä kärsimystä.
6.5 Ruokinta ja juotto

SEY esittää, että oppaassa kannustettaisiin käyttämään ns. tuttiämpäreitä vasikoiden juottamisessa silloin, kun  vasikka ei voi imeä emästään maitoa. Tällä tavalla vasikka saa tyydyttää imemistarpeensa ja märekourun avautumisrefleksi saadaan toimimaan normaalisti. Kun imemisen tarve tulee tyydytettyä, vältytään toisiaan imeviltä vasikoilta ja lehmiltä.

7. Valvonta

Eläinten hyvinvoinnin kannalta on tärkeää, että oppaassa kuvattujen täydentävien ehtojen noudattamista valvotaan niiltä osin, kuin ne oppaassa on määritelty. SEY ymmärtää valvonnan määrän kasvattamisen vaikeuden, mutta esittää, että valvontakäyntejä tehtäisiin useammille tiloille kuin oppaassa määritellyille vähintään yhdelle prosentille.

Helsinki 18.8.2006
Suomen Eläinsuojeluyhdistys ry

Palaa otsikoihin