Oulun Seudun Eläinsuojeluyhdistys

Ajankohtaista

Oulun seudun esy etsii ystäväeläinpareja!

SEYn Ystäväeläintoiminta on ennaltaehkäisevää eläinsuojelua. Koulutetut vapaaehtoiset tekevät opetetun ja testatun eläinparinsa kanssa vierailuja lasten ja nuorten paikkoihin, kuten esimerkiksi päiväkoteihin, kouluihin ja nuorisotiloihin. Toimintaa toteutetaan vapaaehtoisten omien koirien ja kissojen kanssa. Vierailujen tarkoituksena on eläimiin liittyvän tiedon lisääminen ja ongelmien ennaltaehkäisy. Tavoitteena on opettaa ihmisen ja eläimen välisen suhteen rakentamista molemminpuoliseen kunnioitukseen, luottamukseen ja ystävyyteen perustuen. Ystäväeläintoimintaan pääsevät SEYn jäsenet, jotka suorittavat hyväksytysti Ystäväeläinkoulutuksen sekä läpäisevät ohjaajan ja eläimen suhdetta mittaavat testit, ja joilla on toimintaan soveltuva lemmikki. Taustatahona hänellä tulee olla SEYn paikallisyhdistys. Toiminta edellyttää täysi-ikäisyyttä.

Ensimmäinen Ystäväeläinkoulutus toiminnasta kiinnostuneille järjestetään 11.–13.11.2011. Koulutus järjestetään Etelä-Suomessa, myöhemmin tarkentuvassa paikassa. Koulutus matkoineen on maksuton SEYn jäsenille. Koulutuksessa käydään läpi toiminnan peruspilareita ja eläintyöparin kanssa toimimista sekä saadaan käytännön harjoitusta vierailujen toteuttamiseen. Koulutuksen aikana yhdistysten yhdyshenkilöt voivat tutustua alueensa Ystäväeläinparien kanssa ja suunnitella tulevaa yhteistyötä. SEY tukee ja kiittää vapaaehtoisia tarjoamalla vertaistukea, koulutusta, ohjausta ja tarvittavia materiaaleja.

Jos olet kiinnostunut tulemaan mukaan ystäväeläintoimintaan sekä osallistumaan tulevaan koulutukseen, ota yhteyttä pj Johanna Heffernaniin (johanna.heffernan@hotmail.com) mahdollisimman pian!


Palaa otsikoihin